Wydział Lekarski Kształcenia Podyplomowego
- Komputerowy system wspomagania decyzji przy prognozowaniu postępu włóknienia wątroby u chorych z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby.
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc – zastosowanie metaboliki jako narzędzia wspomagającego diagnostykę kliniczną.
- Polimorfizm genu receptora CNR1 a predyktory chorób układu krążenia u kobiet z zespołem wielotorbielowych jajników
- Porównanie metod ekspansji komórek CIK w aspekcie immunoterapii po transplantacji komórek hematopoetycznych u dzieci
- Ocena możliwości wykorzystania wybranych implantów biomateriałowych jako pomostu dla regenerujących włókien nerwowych rdzenia kręgowego. Badanie na modelu urazowego uszkodzenia rdzenia kręgowego ogona gekona (Eublepharis macularius)
- Polimorfizm genów kodujących transporter serotoniny , hydroksylazę tryptofanu 2 oraz receptor serotoniny 5-HT1A na nasilenie objawów depresyjnych w trakcie leczenia interferonem alfa i ryboflawiną pacjentów z przewlekłym WZW C
- Rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych w populacji studentów uczelni wyższych we Wrocławiu
- Wpływ polimorfizmów genu receptora witaminy D (VDR) oraz polimorfizmów genu receptora wapniowego (CASR) na przebieg Choroby Alzheimera.
- Ocena angiogenezy i limfangiogenezy oraz ekspresji angiotensyny II typu 1 i 2 (AT1R i AT2R) u chorych z ziarniakiem grzybiastym.
- Rola zmienności genetycznej cyklu metabolicznego grup jednowęglowych w etiologii zespołu metabolicznego u pacjentów chorych na schizofrenie”.
- Badanie mediatorow świądu w liszaju płaskim”.
- Badanie nad zastosowaniem glejowych komórek węchowych w leczeniu całkowitych urazowych uszkodzeń rdzenia kręgowego u ludzi.”
Wydział Lekarski
- Znaczenie ekspresji izoformyMT-3 melationeiny w rakach przewodowych gruczołu sutkowego.
- Ocena aktywności czynników transkrypcyjnych i stężenia wybranych cytokin u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów o niekorzystnych czynnikach rakowniczych
- Wpływ sieci większej (omentum majus) na redukcje biofilmu bakteryjnego in vitro na implantach z różnych allomateriałów u szczurów laboratoryjnych
- Ocena aktywności biologicznej pochodnych betuiny i kwasu betulinowego w badaniach in vitro na keratynocytach prawidłowych oraz nowotworach wywodzących się z keratynocytów
- Rola wybranych białek regulatorowych w odpowiedzi komórki nowotworowej na terapię fotodynamiczną
- Rola ekspresji Nogo-B oraz jego receptora NgBr w rozwoju progresji nowotworów złośliwych gruczołu piersiowego
- Wpływ wybranych toksyn roślinnych i thiomerosalu na prądy GABAergiczne w hodowanych komórkach nerwowych hipokampa szczura
- Badanie roli poszczególnych miejsc wiążących agonistę w kontekście mechanizmów aktywacji i modulacji receptora GABAA w modelu rekombinowanych konkatamerów
- Mechanizmy molekularne udziału metaloproteinaz w plastyczności synaptycznej w hipokampie
- Udział czynników genetycznych w etiopatogenezie zarośnięcia przełyku
- Rola białka Nogo-B i jego receptora w rakach niedrobnokomórkowych płuc
- Konstrukcja bibliotek peptydowych i badania metabolomiczne jako narzędzia w diagnostyce nowotworów tarczycy
- Znaczenie reakcji wybranych genów wczesnej embriogenezy w etiopatogenezie wrodzonego zrośnięcia przełyku
- Aktywność układu JAK/STAT oraz NF-kB u chorych na zesztywniające zapalenie kręgosłupa.
- Badania doświadczalne układu powięziowego człowieka na poziomie biomechanicznym i ultrastrukturalnym w aspekcie poszukiwania nowych algorytmów postępowania diagnostycznego i terapeutycznego
- Znaczenie polimorfizmów genów kodujących TNF alfa, TNFR1, TNFR2,TRAF1, TRAF6 i TACE oraz parametrów klinicznych i biomarkerów w efektywności terapii inhibitorami TNF alfa u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.
- Identyfikacja biomarkerów raka jelita grubego przy użyciu technik spektroskopii masowej.
- Charakterystyka zmian morfologii i funkcji limfocytów T CD4+ pod wpływem swoistej immunoterapii w alergii na roztocze kurzu domowego.
- Zmiany w środowisku wiejskim i ich wpływ na częstość występowania chorób alergicznych na obszarach wiejskich w Polsce.
- Midkina, multipotencjalna cytokina w nieswoistych zapaleniach jelit (choroba Crohn’a i wrzodziejące zapalenie jelita gubego) – udział w patogenezie i regeneracji, potencjał diagnostyczny i terapeutyczny.
- Badanie skuteczności reakcji fotodynamicznej wspomaganej elektroporacją na ludzkich komórkach nowotworowych wrażliwych i opornych na chemioterapię.
- Znaczenie skóry w patogenezie nadciśnienia tętniczego u człowieka.
- Struktury ologosacharydowe glikoprotein plazmy nasienia: zastosowanie spektrometrii masowej i interakcji z lektynami do oceny znaczenia nieprawidłowych struktur cukrowych w etiologii niepłodności męskiej.
- Poszukiwanie molekularnych podstaw dla terapeutycznego wykorzystania sygnału histaminowego i receptorów histaminowych H1R,H2R oraz H4R w przebiegu przewlekłych nieswoistych zapaleń jelit.
- Zastosowanie metod molekularnych w celu identyfikacji i charakterystyki mikrosporydiów u pacjentów immunokompetentnych i leczonych immunosupresyjnie z chorobami nerek oraz oceny wpływu wybranych leków na proces inwazji mikrosporydiów w badaniach in vitro.
- Ekspresja kinazy pirogronianowej w rakach jajnika.
- Znaczenie prognostyczne ekspresji SOX w rakach jajnika.
- Identyfikacja i analiza ilościowa różnych końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGE) w surowicach pacjentów chorych na miażdżycę, bądź cukrzycę typu II lub na miazdżycęw przebiegu cukrzycy typu II
- Immunoterapia jadem owadów błonkoskrzydłych jako model do badań nad epigenetycznymi mechanizmami immunotolerancji indukowanej w trakcie immunoterapii swoistym alergenem
- Analiza ekspresji wybranych genów zaangażowanych w proces autofagii w guzach nowotworowych jelita grubego
Wydział Farmacji
- Izolacja i charakterystyka receptora hemoglobiny hepatocytów
- Synteza i badania biologicznie nowych izoksali o spodziewanych właściwościach immunorestytucyjnych.
- Metabolity fenylopropanowe i terpenowe w kulturach in vitro Agastache rugosa- cennej dalekowschodniej rośliny leczniczej.
- Kardioprotekcyjny wpływ synergizmy inhibitorów modyfikacji potranslacyjnych łańcuchów lekkich miozyny (MLC1, MLC2) oraz inhibitorów metaloproteinazy 2 macierzy zewnątrzkomórkowej (MMP-2) na funkcjonowanie serca uszkodzonego w wyniku I/R.
- Wpływ narażenia na ksenobiotyki dymu tytoniowego na profil białkowy i transport żelaza we krwi kobiet ciężarnych.
- Rola związków polifenolowych w aktywności antyoksydacyjnej i przeciwzapalnej in vitro garbnikowych surowców leczniczych pochodzenia chińskiego.
Wydział Lekarsko- Stomatologiczny
- Badania (modelowe, kliniczne) procesów adaptacyjnych powstałych pod wpływem sił wywieranych przez aparat ortodontyczny na aparat zawieszeniowy zębów i kości wyrostka zębodołowego u pacjentów z ubytkami powstałymi w przebiegu chorób przyzębia.
- Optymalizacja odbudowy ubytku próchnicowego.
Wydział Nauk o Zdrowiu
- Komputerowy system analizy zmiennych klinicznych i biomarkerów do programowania rokowania krótko i długoterminowego w populacji chorych z ostrą niewydolnością serca.
- Ocena wpływu stymulacji zewnątrzustrojową falą uderzeniową na zjawiska termiczne oraz elektrofizjologiczne mięśni porażonych spastycznie po udarze niedokrwiennym mózgu.”
- Wpływ ustawienia miednicy oraz napięcia mięśni synergistycznych na aktywność bioelektryczną mięśni dna miednicy”.
- Psychologiczne i kliniczne uwarunkowania niestosowania się do zaleceń lekarskich u chorych z niewydolnością serca i jego wpływ na progresję choroby.
- Niedobór żelaza a dysfunkcje mięśni szkieletowych w niewydolności serca