I Konkurs w ramach Programu INNOGLOBO

Konkurs ma za zadanie umożliwić nawiązanie współpracy badawczo-rozwojowej z partnerami zagranicznymi z tych państw, z którymi Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne, a NCBR nie organizuje regularnie konkursów dwustronnych. Nabór trwa do 30.11.2021 r.

Z konkursu wyłączone są kraje takie jak: Chiny, Izrael, Luksemburg, Niemcy i Turcja.
W ramach konkursu wnioskodawcy mają możliwość uzyskania finansowania na realizację projektów międzynarodowych o zróżnicowanych budżetach, dotyczących różnorodnych obszarów tematycznych, także zupełnie niszowych. Wymogami stawianymi aplikacjom konkursowym jest uczestnictwo w projekcie przynajmniej jednego partnera zagranicznego oraz wpisywanie się zakresu tematycznego projektu w aktualną Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Podstawowe informacje o konkursie

1. Wnioskodawcą składającym do NCBR wniosek o dofinansowanie realizacji projektu (w skrócie zwanym „wnioskiem” lub „wnioskiem o dofinansowanie”) w I konkursie w ramach Programu INNOGLOBO może być:

  1. samodzielny podmiot, taki jak:
    • podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2, 4, 5, 6, 6a, 6b, 8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, będący organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę, o której mowa w art. 2 pkt 83 rozporządzenia nr 651/2014 (dalej: „organizacja badawcza”);
    • przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia 651/2014;
  2. grupa podmiotów w rozumieniu art. 37 ust. 1 pkt 1a ustawy o NCBR (dalej: „konsorcjum krajowe”), złożone z dowolnej konfiguracji podmiotów wskazanych w pkt 1).

Wskazany, choć nie obligatoryjny jest udział w konsorcjum krajowym przedsiębiorstwa.

2. O dofinansowanie przez NCBR realizacji projektu mogą ubiegać się wyłącznie podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą lub badawczo-rozwojową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru.

3. W ramach konkursu wnioskodawcy mogą składać wnioski na realizację projektów, których tematyka wpisuje się w aktualną Listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/krajowe-inteligentne-specjalizacje.

4. Okres realizacji projektów kwalifikujących się do dofinansowania w konkursie w ramach Programu INNOGLOBO może wynosić od 24 do 36 miesięcy.

5. Składany w konkursie projekt może zawierać maksymalnie 5 zadań zgodnie ze wskazaniem w części D Zał. nr 3 do Zasad „Wniosek o dofinansowanie”.

6. Warunkiem udziału konsorcjum krajowego jako Wnioskodawcy w konkursie jest jego formalne istnienie na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie, potwierdzone zawarciem w formie pisemnej lub elektronicznej (z kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi) przez jego członków, nawet warunkowo, umowy konsorcjum.

7. Złożenie umowy konsorcjum krajowego w NCBR jest warunkiem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu i jest wymagane przed jej podpisaniem. Niezbędne postanowienia ww. umowy konsorcjum zostały wskazane w Załączniku nr 1 do Zasad „Zakres minimalny umowy konsorcjum”.

8. Warunkiem uzyskania dofinansowania na złożony w konkursie projekt, jest zawarcie przez Wnioskodawcę umowy konsorcjum międzynarodowego z Partnerem/-ami zagranicznym/-ymi, we współpracy z którym/-i projekt będzie realizowany. Umowa konsorcjum międzynarodowego powinna zostać zawarta warunkowo (umowa wchodzi w życie pod warunkiem uzyskania przez projekt dofinansowania w konkursie) przed dniem złożenia do NCBR wniosku o dofinansowanie realizacji projektu lub najpóźniej w tym dniu. Umowę należy zawrzeć w formie pisemnej lub elektronicznej (z kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi wszystkich stron umowy). W przypadku rozwiązania umowy konsorcjum międzynarodowego (wystąpienia z konsorcjum międzynarodowego Wnioskodawcy lub wszystkich Partnerów zagranicznych) przed dniem wydania decyzji w sprawie przyznania środków finansowych, ocena wniosku o dofinansowanie nie jest dalej prowadzona, co skutkuje wydaniem decyzji o umorzeniu postępowania. Decyzję w powyższym zakresie wydaje Dyrektor NCBR.

9. Złożenie umowy konsorcjum międzynarodowego w NCBR w formie elektronicznej albo potwierdzonej za zgodność z oryginałem kopii jest warunkiem zawarcia umowy o dofinansowanie projektu. W przypadku braku złożenia umowy konsorcjum międzynarodowego lub jej rozwiązania (wystąpienia z konsorcjum międzynarodowego Wnioskodawcy lub wszystkich Partnerów zagranicznych) przed zawarciem umowy o dofinansowanie projektu, NCBR odstępuje od podpisania umowy o dofinansowanie projektu, co skutkować będzie stwierdzeniem wygaśnięcia decyzji w sprawie przyznania środków finansowych.