POLS to jeden z trzech konkursów finansowanych z funduszy norweskich wspierającym mobilność realizowanym w formule małych grantów dla naukowców z zagranicy, chcących prowadzić badania w Polsce.
Przyjazd zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, przyczyni się do wzmocnienia potencjału naukowego polskich jednostek badawczych.
Adresaci konkursu:
POLS jest konkursem na projekty badawcze realizowane przez naukowców przyjeżdżających z zagranicy w polskich organizacjach badawczych lub przedsiębiorstwach. Kierownikiem projektu realizowanego w konkursie POLS może być naukowiec posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, który dwa lata przed zamknięciem konkursu nie mieszkał, nie pracował i nie studiował w Polsce, a także nie kierował projektem badawczym realizowanym w Polsce.
Zakres tematyczny:
POLS obejmuje wszystkie dziedziny nauki (panele dyscyplin NCN).
Finansowanie:
Konkurs POLS jest finansowany z funduszy norweskich na lata 2014–2021. Budżet konkursu wynosi ponad 7 mln euro. Wnioskowana wysokość finansowania na cały okres realizacji projektu musi mieścić się w przedziale od 100 do 200 tys. euro. W ramach grantu można finansować:
- koszty wynagrodzeń zespołu badawczego,
- amortyzację lub zakup aparatury,
- materiałów i usług,
- koszty wyjazdów i konferencji oraz
- inne koszty związane z realizacją projektu.
Wysokość kosztów pośrednich wynosi 25% wnioskowanych środków na realizację projektu z uwzględnieniem wartości zakupionej aparatury naukowo-badawczej lecz z wyłączeniem kosztów podwykonawstwa.
Termin kwalifikowalności poniesionych wydatków upływa z dniem 30 kwietnia 2024 r.
Czas realizacji:
Projekt może trwać 12 miesięcy lub 24 miesiące. W uzasadnionych przypadkach będzie możliwe przedłużenie okresu realizacji projektu, jednak musi się ona zakończyć do 30 kwietnia 2024 r.
Ocena wniosków:
Wnioski składane do wszystkich paneli dziedzinowych NCN będą oceniane przez międzynarodowe zespoły ekspertów. Powołane zostaną trzy zespoły dla każdej grupy nauk (HS – nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, NZ – nauki o życiu, ST – nauki ścisłe i techniczne). Naukowcy z Polski i Norwegii nie mogą oceniać wniosków. Ostateczna lista zwycięskich projektów zatwierdzana jest przez Komitet Programu „Badania podstawowe”. Decyzje o finansowaniu wydaje dyrektor NCN.
Harmonogram konkursu:
- Ogłoszenie konkursu: 16 marca 2020 r.
- Zakończenie naboru wniosków: 16 czerwca 2020 r.
- Ogłoszenie wyników: do końca grudnia 2020 r.
- Podpisywanie umów: luty-kwiecień 2021 r.
Kontakt w Sekcji Międzynarodowych Projektów Naukowych: Ewa Sowińska, tel.: 71 784 14 92, ewa.sowinska@umed.wroc.pl