KE w trybie pilnym ogłasza nabór na projekty dot. wariantów koronawirusa

Komisja Europejska uruchamia 123 mln euro z nowego programu UE na rzecz badań naukowych i innowacji Horyzont Europa na pilne badania nad wariantami koronawirusa. Nabór wniosków zostanie otwarty 13 kwietnia i potrwa do 6 maja 2021 r.

Nadzwyczajne środki finansowe uruchomione po raz pierwszy w ramach programu Horyzont Europa uzupełniają wcześniejsze działania mające na celu opracowanie metod leczenia i szczepionek poprzez organizowanie i prowadzenie badań klinicznych w celu przyspieszenia prac nad obiecującymi terapiami i szczepionkami przeciwko SARS-CoV-2/COVID-19.
Oczekuje się, że finansowane projekty umożliwią tworzenie dużych kohort i sieci współpracy w zakresie COVID-19 z krajami spoza Europy i przyczyni się do tworzenia powiązań z inicjatywami europejskimi, a także ulepszenia infrastruktury niezbędnej do dzielenia się danymi, wiedzą fachową, zasobami badawczymi i usługami eksperckimi wśród badaczy i instytucji badawczych.
Działania Komisji mają na celu zapobieganie, łagodzenie i reagowanie na skutki wariantów koronawirusów, zgodnie z nowym europejskim planem gotowości w zakresie obrony biologicznej HERA Incubator (European Health Emergency Preparedness and Response Authority).
Komisja zamieściła na portalu Funding & Tenders cztery tematy konkursowe: dwa z nich dotyczą klastra Zdrowie (90 mln euro), a dwa Infrastruktur badawczych (33 mln euro):

Tematy konkursowe:
Cohorts united against COVID-19 variants of concern
FAIR and open data sharing in support to European preparedness for COVID-19 and other infectious diseases
Vaccines & therapeutic clinical trials to boost COVID-19 prevention and treatment
Research infrastructure services for rapid research responses to COVID-19 and other infectious disease epidemics

Oczekuje się, że wybrane konsorcja będą współpracować z innymi odpowiednimi inicjatywami i projektami na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym w celu maksymalizacji synergii i komplementarności oraz uniknięcia powielania wysiłków badawczych.
Nowe rozwiązania muszą być dostępne i przystępne cenowo dla wszystkich, zgodnie z zasadami globalnego reagowania na koronawirusy.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Centrum Zarządzania Projektami: projekty@umed.wroc.pl

Szczegółowe informacje.